a könnyűzene kiválóságai
Mai vendég Novák Anikó zongoraművész-zeneszerző, a korszerű komolyzenét játszó Gandharvák zenekar vezetője.
Szerkesztő: Balogh Tibor
Virágkötő tanárok karácsonya - bemutató és jótékonysági árverés
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes
Asztaldíszek, ajtókopogtatók, koszorúk, a karácsonyi ünnepi időszak lakás ékesítői. Készítőik olyan pedagógusok, akik a tanítás mellett mesterei a virágkötészet fogásainak is. A halászteleki Bocskai István Református Oktatási Központ „tanárok karácsonya” bemutató estjén több mint 50 virágkötészeti alkotás született.
Műsorunkban az est résztvevőivel, szervezőkkel, vendégekkel és a házigazdákkal beszélgetünk a kezdeményezés céljáról, a karácsonyról és a szakma varázsáról.
kulturális paletta
Konstantin Reymaier atya orgonakoncertje Pannonhalmán;
Tersánszky Józsi Jenő: Az olvasó - ajánló Rádiós regénytár című irodalmi folyamunkhoz;
Egy Székelyföldről származó polihisztor első novelláskötete - a 78 éves Kádár Ferenccel beszélgetünk
A Pannonhalmi Főapátságban december 26-án Konstantin Reymaier atya ad orgonakoncertet, aki teológiai tanulmányai mellett végezte el a Bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetemet, ahol kitüntetéssel diplomázott, sőt, zeneszerzőként is elismert, hiszen a Nemzetközi Zeneszerzői Verseny díjazottja is volt. Dejcsics Konrád bencés szerzetessel, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatójával elsőként arról beszélgetett Tóth Zsófia, miképp indult az együttműködés Reymaier atyával.
Móricz Zsigmond és Krúdy Gyula mellett a két világháború közti negyedszázad egyik legnagyobb magyar prózaírója, egyben a magyar nyelv egyik legköltőibb stilisztája volt Tersánszky Józsi Jenő. Igazi összművész volt, aki vonzódott a rajzhoz, de emellett gitáron és fuvolán is játszott, regös együttest alapított, valamint saját színházat hozott létre. Az ünnepek idején az ő műveiből is válogatunk Rádiós regénytár című irodalmi folyamunkban, december 26. és 28. között pedig három részben hangzik el Az olvasó című novellája, amely 1942-ben jelent meg. Az első részből hallhatnak részletet.
Kádár Ferenc egy Pátyon élő igazi polihisztor, aki 78 évesen is aktív operaénekes, keramikus és képzőművész, nemrég pedig saját novelláskötete jelent meg. A Székelyföldről származó sokoldalú személyiség óriási mesélő hírében áll, akinek háborús emlékei és szerelmes történetei egyaránt helyet kaptak Megtört nyugalom című könyvében. A szerzővel Szentimrei Kristóf beszélgetett.
Generációk és a mesék - 2. rész
Szerkesztő: Szentimrei Kristóf
Három vendég, három különböző korosztályból. A világháborús éveket is megélő Veteránoktól a lázadó X-eseken át a legfiatalabbakat képviselő Alfa generációig számos korcsoportot foglal egybe mai társadalmunk, a különböző generációk véleményét pedig olyan témákban igyekszünk összevetni, amelyek bármely korosztály számára érdekesek lehetnek.
A mai adásban a mesék világába kalandozunk el, melyek nemcsak szórakoztathatnak, hanem taníthatnak is gyerekeket és felnőtteket egyaránt, ráadásul olvashatjuk, hallgathatjuk és nézhetjük is őket.
A beszélgetés második, egyben befejező részében elsősorban arra koncentrálunk, milyen kapcsolata van a mai fiatal generációknak nemcsak a mesékkel, hanem magával az olvasással, összehasonlítva három hölgyvendégem saját korosztályával, amikor ők voltak fiatalok. Arra is kitértünk, mennyire kell reagálniuk a meséknek a mai világ kihívásaira (pl. a klímaváltozásra), valamint hogy milyen interpretációs és továbbgondolási lehetőségek rejlenek egy adott mesében attól függően is, mennyire vonjuk be a gyerekeket a történetmesélésbe.
- A Baby Boomerek korosztályát Terjéki Ildikó képviseli;
- az X-generáció nevében Mitnyan Virág szólal meg;
- a Z-generációtól pedig Haffner Jozefát hallhatják.
Karinthy Frigyes: Karácsonyország
Felolvassa: Hámori Ildikó
Molnár Ferenc: Karácsony előtt
Felolvassa: Fesztbaum Béla
A műsorokat Horváth János hangmérnök,
Dévény Mária zenei szerkesztő
és E. Román Kata szerkesztő-rendező készítette
gyermekjogi rovat
Perinatális pszichológia_5.
Szerkesztő: Erki-Szabóné Bognár Anna
Gyermekjogi adásunk vendége ismét Andrek Andrea egyetemi adjunktus, perinatális pszichológus, az ELTE-PPK Affektív Pszichológia Tanszékének oktatója. A szakértő összefoglalja, hogy a magzat miket és hogyan érzékel az egyes életfázisaiban.
Adásunk a Gyyermekjogokért Egyesület szakmai támogatásával valósult meg.
Karácsony üzenete, hogy Jézus ma is él, ma is cselekszik és ma is üdvözít
Szerkesztő: Bertáné Pintér Katalin
Fehérvári lelkipásztorok osztják meg velünk ünnepi gondolataikat arról, hogy karácsony valóban a szeretet és a családi összetartozás ünnepe. De újra és újra fel kell fedeznünk, hogy azt az Istent ünnepeljük, aki ma is él és ma is cselekszik és ma is üdvözít. Ugyanúgy szeret bennünket, mint akkor, kétezer évvel ezelőtt.
közvetítés Budapestről, a Szent István Bazilikából.
A szentmisét bemutatja Mohos Gábor püspök.
Orgonán kísér Szotyor Nagy Gábor.
Énekel a Bazilika kórusa, Farkasházi Dávid vezetésével
Szeretet, mint életprogram.
Egész életünk a szeretetről, annak hiányáról vagy vágyáról szól, mert "egyre kevesebb az, ami hiányzik, de az egyre jobban".
Vendégünk: dr.Gőgh Edit neurológus, pszichiáter főorvos.
Szerkesztő: Kékesi Enikő
a könnyűzene kiválóságai
Ma folytatódik a zenés beszélgetés Novák Anikó zongoraművész-zeneszerzővel, a Gandharvák zenekar vezetőjével.
Szerkesztő: Balogh Tibor
Tersánszky Józsi Jenő: Az olvasó
Felolvassa: Dunai Tamás
A felvételt Gera Csilla hangmester és
Máry Szabó Eszter zenei szerkesztő készítette.
Rendezte: E. Román Kata (3/1.)
A Pannonhalmi Bencés Gimnázium Galériájában: Kovács Gombos Gábor festőművész Útjelző – Adventi üzenet című tárlata;
Esztergomban, a Ferences Gimnáziumban: A 100 éve született ferences festőművész, Kákonyi Asztrik tiszteletére rendezett kiállítás;
Az Iparművészeti Múzeum Ráth György-villájában: Terítéken az ünnep című tárlat.
Munkatársak:
Fülöp Csaba, Kiss Rita, Máry Szabó Eszter, Szerdahelyi Csongor, Tóth János András, Tóth Zsófia
Így főztünk a '80-as években
Szerkesztő: Hámori Kinga
Nosztalgikus történeteket hallhatunk egy legendás évtized gasztronómiájáról, néhány ínycsiklandó retró ünnepi és hétköznapi ételről Glázer Szilviától a nemrég megjelent könyv szerzőjétől.
A nyugati hatalmak fegyverként használják a szexuális jogok kérdését a kelet-közép-európai országokkal szemben, amely államokat ezáltal normasértőknek bélyegezhetnek.
Szerkesztő: Kövér Tamás
Carlton Brick emlékeztetett, hogy az EU-csatlakozás előtt nem volt lobbizás Magyarországon az LMBTQ-jogok ügyében. „A szexuális identitás és viselkedés kérdéseit a magyar közvélemény nagyrészt magánügyeknek tekintette. Ezt a nézetet maguk az LMBTQ-csoportok is osztották” – mondta. A társadalomkutató rámutatott, hogy akkoriban a szexuális kisebbségek jogaival foglalkozó magyarországi szervezetek nem politizáltak.
Márai Sándor Amerikában, San Diego-ban látott egy LMBTQ-felvonulást. A 70-es évek végén, erről egy naplóbejegyzésben azt rögzítette, hogy a felvonulók között szép számmal látott úgynevezett „álpederasztákat” – és figyelmeztetett, hogy mindebből társadalmi divat kezd kialakulni. Ezúttal azt idézem fel „A teljes napló” c. gyűjteményből, amit a 80-as években erről a kiszélesedésről feljegyzett. A figyelmeztetés több mint 4 évtizede történt…
„Ha egy állam- vagy kormányfő kimondja, hogy például most, nem támogatja Ukrajna uniós tagságát -, azt kockáztatja, hogy odahaza ebből egy koalíciós feszültség alakul ki. Ilyen helyzetben van a német kancellár is. Németországban a zöldek, liberálisok, szociáldemokraták alkotnak egy koalíciós kormányt, a zöldek pedig gyakorlatilag mindenben követik az amerikai iránymutatást, így nem nagyon látjuk, hogy bármiben a német nemzeti érdek mellett állnának ki” – mondta Deák Dániel.
mesés irodalom
Molnár Ferenc: A kékszemű
Felolvassa: Pápai Erika
Hangmérnök: Horváth János
Zenei szerkesztő: Dévény Mária
Rendező: E. Román Kata
Szerkesztő: Varga Andrea (2/2.)
Tersánszky Józsi Jenő: Az olvasó
Felolvassa: Dunai Tamás
A felvételt Gera Csilla hangmester és
Máry Szabó Eszter zenei szerkesztő készítette.
Rendezte: E. Román Kata (3/1.)
A nyugati hatalmak fegyverként használják a szexuális jogok kérdését a kelet-közép-európai országokkal szemben, amely államokat ezáltal normasértőknek bélyegezhetnek.
Szerkesztő: Kövér Tamás
Carlton Brick emlékeztetett, hogy az EU-csatlakozás előtt nem volt lobbizás Magyarországon az LMBTQ-jogok ügyében. „A szexuális identitás és viselkedés kérdéseit a magyar közvélemény nagyrészt magánügyeknek tekintette. Ezt a nézetet maguk az LMBTQ-csoportok is osztották” – mondta. A társadalomkutató rámutatott, hogy akkoriban a szexuális kisebbségek jogaival foglalkozó magyarországi szervezetek nem politizáltak.
Márai Sándor Amerikában, San Diego-ban látott egy LMBTQ-felvonulást. A 70-es évek végén, erről egy naplóbejegyzésben azt rögzítette, hogy a felvonulók között szép számmal látott úgynevezett „álpederasztákat” – és figyelmeztetett, hogy mindebből társadalmi divat kezd kialakulni. Ezúttal azt idézem fel „A teljes napló” c. gyűjteményből, amit a 80-as években erről a kiszélesedésről feljegyzett. A figyelmeztetés több mint 4 évtizede történt…
„Ha egy állam- vagy kormányfő kimondja, hogy például most, nem támogatja Ukrajna uniós tagságát -, azt kockáztatja, hogy odahaza ebből egy koalíciós feszültség alakul ki. Ilyen helyzetben van a német kancellár is. Németországban a zöldek, liberálisok, szociáldemokraták alkotnak egy koalíciós kormányt, a zöldek pedig gyakorlatilag mindenben követik az amerikai iránymutatást, így nem nagyon látjuk, hogy bármiben a német nemzeti érdek mellett állnának ki” – mondta Deák Dániel.